Obsah / Vyhledavání / Menu / Home / Kontakt
Hledat:
NUTRITIP KLUB
  NUTRITIP KLUB
01.09.2009: VITAMÍNOVÝ TAHÁK ZDARMA!

Staňte se členy NUTRITIP KLUBU a získejte zdarma:

VITAMINOVÝ TAHÁK

RECEPTY

UDĚLEJTE SI TEST!

  E-kalkulačka

Spočítejte si svůj denní energetický příjem!

 ZAPNOUT E-KALKULAČKU

  Reklama
Počitadlo BMI
Spočítejte si Body Mass Index:

Výška: cm
Hmotnost: kg
  E-shop ŠTÍHLÁ LINIE

Osvědčené přípravky a pomůcky na hubnutí!

E-SHOP ŠTÍHLÁ LINIE

Pálení žáhy a refluxní choroba jícnu

   Pálení žáhy je hlavním příznakem refluxní choroby jícnu. Ta spočívá v pronikání kyselého žaludečního obsahu do oblasti jícnu a narušuje tak jeho sliznici. Vzniká tak bolestivý a pálivý pocit v krku.

    Většina z nás si zvykla při pálení žáhy sáhnout po antacidech, které překyselení v oblasti jícnu tlumí. Vyzkoušejte i některé tipy ohledně úpravy stravy...

 

     Jak se zbavit pálení žáhy?

 

● Nejdříve zkuste jíst alespoň 5×denně v malých porcích. Žaludek není v tomto případě tolik přetěžován - jeho obsah se zpětně netlačí do jícnu a nevylučuje tolik trávicích šťáv. Rovněž pomáhá konzumace sacharidových jídel, neboť sacharidy na sebe naváží nadbytek kyselin.  

● Vyvarujte se tučných jídel. Tučná jídla zůstávají v žaludku delší dobu, což stimuluje žaludek k větší produkci kyselin. 

● Pozor na přejídání. Používejte třeba menší talíře a naučte se jíst jen do pocitu příjemného nasycení. 

● Nepolehávejte při jídle, i když chroupáte pouze oříšky či müsli tyčinku. Neuléhejte ani po jídle. Jestliže jste zvyklí na odpočinek po jídle, pospěte si v pohodlném křesle v polosedu.   

● Žaludek nedrážděte alkoholem, hlavně ne nalačno. Nápoje neprotékají žaludkem tak rychle, jak by se mohlo zdát. I pivo v žaludku vydrží déle než hodinu.

 ● S překyselením žaludku souvisí i kouření. Při vdechování kouře se určité množství dostává až do žaludku, kde dráždí žaludeční stěnu a vyvolává větší produkci kyselin.

 

Co nefunguje?

 

Omyl č.1: Pití mléka zažene pálení žáhy

Pití mléka opravdu vede k omezení bolestivosti a pálení, neboť neutralizuje kyseliny obsažené v jícnu. Ovšem zároveň v žaludku způsobuje další vyplavování kyselin. Pravidelné pití mléka při pálení žáhy tedy podstatu problému neřeší, naopak může vše zhoršovat.   

Omyl č.2: Káva, citrusy a kořeněná jídla způsobují pálení žáhy
Léta se tvrdilo, že káva, kyselé ovoce a kořeněná jídla přivozují pálení žáhy. Poslední lékařské studie ale ukázaly, že se tato tvrzení nezakládají na pravdě. Vědci prokázali, že na odstranění pálení žáhy spolehlivě fungují pouze menší porce a podložení hlavy při spánku.  

  

 AKCE! Nechte si sestavit osobní dietní plán!

 


| 10. 08. 2008 |
 
  Přípravky na hubnutí
Krasa.cz


Web by phpRS | Code: © Honza Strnad - iOcomp 2008 Design: © apoka 2008