Obsah / Vyhledavání / Menu / Home / Kontakt
Hledat:
NUTRITIP KLUB
  NUTRITIP KLUB
01.09.2009: VITAMÍNOVÝ TAHÁK ZDARMA!

Staňte se členy NUTRITIP KLUBU a získejte zdarma:

VITAMINOVÝ TAHÁK

RECEPTY

UDĚLEJTE SI TEST!

  E-kalkulačka

Spočítejte si svůj denní energetický příjem!

 ZAPNOUT E-KALKULAČKU

  Reklama
Počitadlo BMI
Spočítejte si Body Mass Index:

Výška: cm
Hmotnost: kg
  E-shop ŠTÍHLÁ LINIE

Osvědčené přípravky a pomůcky na hubnutí!

E-SHOP ŠTÍHLÁ LINIE

Dietoterapie v českém zdravotnickém systému

Pohled na dietoterapii v rámci českého zdravotnictví lze označit za poměrně přezíravý. Nikoho nepřekvapí, že zdravotní politika v České republice není příliš nakloněna preventivní medicíně, přitom dietoterapie je jedním z přístupů, který by mohl ušetřit zdravotnímu systému nemalé finanční prostředky a vyřešit vleklé zdravotní potíže u řady pacientů.  Skvělým příkladem je léčba obezity, se kterou jsou spojeny další civilizační choroby. V těchto případech lze pouhým snížením hmotnosti o několik kilogramů ušetřit stovky korun měsíčně za výdaje na léky.Dietoterapie by měla být prováděna nutričním terapeutem, který se orientuje nejen v lidské výživě, ale chápe i specifika psychologického přístupu v dietoterapii. V českém zdravotnictví se bohužel nutričních terapeutů pro ambulantní léčbu příliš nevyužívá, neboť není dořešeno financování této zdravotnické služby.  Pacienti, jejichž stav vyžaduje dietní opatření, se tedy často nemají se svým problémem na koho obrátit. O možnosti řešit onemocnění související s dietním režimem s pomocí nutričního terapeuta mnohdy ani nevědí. U českých pacientům navíc není podporován aktivní přístup k vlastnímu zdraví. Léčebné postupy vyžadující zapojení pacienta do procesu léčby nebývají tedy příliš oblíbené. Řada pacientů by volila i při možnosti podstoupit dietoterapii nějaký „pohodlnější“ způsob léčby.       

 

Z pohledu množství pacientů, u nichž by byla dietoterapie vhodným způsobem léčby,    chybí v našem zdravotnickém systému stovky odborníků. Pomocí dietoterapie může specialista plně a  kvalitně ošetřit asi 500 pacientů ročně, což vypovídá o časové náročnosti této specializace. Pod dietoterapii spadá kognitivně-behaviorální terapie, dietní intervence a často i návody na pohybová opatření. Pacientovi je třeba se pečlivě věnovat a absolvovat s ním alespoň osm sezení po 30 minutách. Dietoterapie je tedy náročná na čas terapeuta, ale na druhé straně nevyžaduje žádné zvláštní a finančně náročné léčebné prostředky, tudíž je vzhledem ke svým výsledkům velmi levná a zároveň efektivní a neinvazivní metoda. Pro její finanční nenáročnost svědčí i to, že pacienti jsou schopni si tyto služby plně hradit sami.

 

 Je třeba zdůraznit, že slovo dieta se v západním světě nepoužívá ve smyslu nějakého omezení, ale ve smyslu jídelního režimu či stylu stravování. Tento termín, který se velice zkresleně používá, by se měl pacientům osvětlit, a pak ani slovo dietoterapie by neznělo tak nepříjemně. Pacienti by měli vědět, že pomocí dietoterapie se naopak naučí vhodně se stravovat. Nutriční terapeut není člověk, který se vyžívá v omezování pacientů. Praxe ukazuje, že žádné zákazy stejně nevydrží věčně. Tito specialisté se naopak snaží s pacientem maximálně spolupracovat a najít vhodné řešení, které povede u pacienta k novému životnímu stylu a režimu stravování. Stravování pod dohledem specialisty tedy není žádná dieta ve smyslu omezování, která jednou skončí, ale nácvik nového stravovacího režimu. Hlavní náplní práce nutričního terapeuta je vysvětlit pacientovi výhody a principy nového stravovacího režimu, naučit pacienta krok po kroku novému výživovému chování, upevnit u pacienta žádoucí výživové návyky a pomoci pacientovi zvládnout změny ve stravování. 

 

I když je dietoterapie v českém prostředí ještě v plenkách, existují již první dietoterapeutická centra. Doufejme, že další budou vznikat ruku v ruce se změnami v našem zdravotnickém systému. Větší rozšíření dietologických služeb by zajisté prospělo nejen kasám zdravotních pojišťoven a našemu zdravotnictví jako celku, ale i zdraví pacientů.

 


Pracujete s pacienty na snížení jejich nadváhy?

ano (Počet hlasů: 9)
(64.29 %)

ne (Počet hlasů: 2)
(14.29 %)

částečně (Počet hlasů: 2)
(14.29 %)

jen u motivovaných pacientů (Počet hlasů: 1)
(7.14 %)Celkem hlasovalo: 14
| 17. 08. 2008 |
 
  Přípravky na hubnutí
Krasa.cz


Web by phpRS | Code: © Honza Strnad - iOcomp 2008 Design: © apoka 2008