Obsah / Vyhledavání / Menu / Home / Kontakt
Hledat:
NUTRITIP KLUB
  NUTRITIP KLUB
01.09.2009: VITAMÍNOVÝ TAHÁK ZDARMA!

Staňte se členy NUTRITIP KLUBU a získejte zdarma:

VITAMINOVÝ TAHÁK

RECEPTY

UDĚLEJTE SI TEST!

  E-kalkulačka

Spočítejte si svůj denní energetický příjem!

 ZAPNOUT E-KALKULAČKU

  Reklama
Počitadlo BMI
Spočítejte si Body Mass Index:

Výška: cm
Hmotnost: kg
  E-shop ŠTÍHLÁ LINIE

Osvědčené přípravky a pomůcky na hubnutí!

E-SHOP ŠTÍHLÁ LINIE

Poruchy příjmu potravy

    Poruchy příjmu potravy se stávají v odborné veřejnosti stále více diskutovaným problémem, neboť vzrůstající počet postižených a následně hospitalizovaných osob již nelze přehlédnout. Bohužel do ordinací lékařů se s tímto problémem přijde svěřit pouze mizivé procento dívek, a proto se dnes jen můžeme dohadovat, kolik dívek v populaci trpí poruchou příjmu potravy.

 Mentální anorexie    

Mentální anorexie je psychická porucha, při které je postižená osoba přesvědčena o tom, že musí za každou cenu zhubnout, neboť se cítí tlustá. Nejčastěji touto poruchou trpí dospívající dívky. Na vzniku mentální anorexie se podílí především psychologické dispozice daného jedince, patologické sociální vztahy v rodině a sociokulturní vlivy (např. ideál krásy).

 

Poruchy příjmu potravy při mentální anorexii spočívají v dodržování velice přísné diety často hraničící s hladověním. Dívky mnohdy přijímají pouze minimální množství stravy, které často vystačí k pouhému přežití. 

 

Jídelníček dívky postižené mentální anorexií, 14 let    

Snídaně         jablko

Oběd              jogurt, oplatka

Večeře           zeleninový salát

 

Uvedený jídelníček je bohužel u mnoha postižených dívek realitou. I laik na první pohled pozná, že množství stravy v tomto jídelníčku absolutně nemůže pokrýt ani kvalitativní ani kvantitativní nároky na stravu u dospívající dívky. Pro větší názornost srovnejme jídelníček mentální anorektičky s doporučovaným jídelníčkem.

 

Doporučovaný jídelníček pro dospívající dívku, 14 let    

Snídaně           100 g celozrnné pečivo, 1 jogurt, pomeranč

Přesnídávka    jablko, 50 g sušenek

Oběd                čočková polévka

                        50 g kuře, 250 g brambor, míchaný salát

Svačina           30 g musli, 200 ml polotučného mléka

Večeře            80 g celozrnné pečivo, 50 g tvrdého sýra, rajče a paprika

 

Poruchy příjmu potravy u mentální anorexie s sebou tedy přinášejí celou řadu negativních následků.

 

Kvalitativní nedostatečnost stravy

Postižení především nejsou schopni přijímat dostatečné množství plnohodnotných bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitaminů a minerálních látek To se navenek projevuje například zhoršením kvality pleti a její zvýšenou suchostí, objevuje se přecitlivělost, nastupuje únava a svalová slabost, dochází k řídnutí kostí, špatně se hojí rány atd. Celkový zdravotní stav se zhoršuje a postižení podléhají i banálním infekcím.

 

Kvantitativní nedostatečnost stravy  

Samozřejmě nesmíme zapomínat na hlavní znak mentální anorexie, a tím je nápadný úbytek hmotnosti. Dívky postižené mentální anorexií systematicky pracují na tom, aby jejich hmotnost nepřekročila 50 kg. Těžké případy mentální anorexie se běžně dostávají i k hmotnosti 35 kg. Právě nápadná ztráta hmotnosti by měla být pro okolí varováním, že se zdravotním stavem dívky není něco v pořádku. Je to s podivem, ale i ti nejbližší příbuzní se často začnou strachovat a zajímat o stav dívky příliš pozdě. Nikdo z rodiny nezaznamená, že dívka za celý den v podstatě nic nesní. Rodiče se nechávají ukolébat tvrzením dívky, že už jedla a že nemá hlad.

 

 

Mentální bulimie                  

Mentální bulimie se projevuje záchvatovitým přejídáním a následným zvracení. Záchvaty přejídání mají svůj původ v touze po štíhlé linii, která nutí ženy a dívky držet diety. Ovšem po určitém času držení diety je již tělo tak vyhladovělé, že postiženou osobu přepadne nepřekonatelná touha se najíst. Po jídle přijdou výčitky a deprese. Jednoho dne se objeví ten „spásný“ nápad řešit přejídání zvracením a projímadly. Takto postižená žena vkročí do začarovaného kruhu, který se skládá pouze z diet, přejídání, zvracení a užívání projímadel.            

 

Bulimičky většinou nebývají natolik tělesně ani duševně postiženy jako anorektičky, neboť jídlo zcela neodmítají. Na druhé straně ovšem nelze bulimičku rozpoznat, dokud ji nepřistihnete zvracet. Bulimičky mívají zcela normální hmotnost a vypadají zdravě, pokud ovšem netrpí zároveň i mentální anorexií, což bývá častá kombinace.  

Míra postižení mentální bulimií, záleží především na počtu zvracení či užívání projímadel. Ženy zvrací jedenkrát měsíčně, ale i třikrát denně. Čím častější zvracení a zneužívání projímadel, tím těžší jsou následné poruchy organismu.

 

 

Možnosti léčby poruch příjmu potravy

 Léčba je nejúspěšnější nastupuje-li zavčas. U mentální anorexie bývá hraniční hmotnost okolo 45kg (u dospělých), kdy se dívka může v poměrně krátkém čase plně navrátit do života. V ideálním případě by dívka měla podstoupit pohovor s nutričním terapeutem v momentě, kdy začíná hubnout přes míru. Zrádné je, že mnohdy snižují hmotnost dívky, které mají opravdu nadváhu. Ty jsou pak okolím mohutně posilovány a chváleny a v hubnutí nadále pokračují. Okolí zaznamená nápadný úbytek hmotnosti poměrně pozdě.

 

Pokles hmotnosti pod 42 kg (u dospělých) již značí hlubší problém, který je nutné konzultovat s psychologem či psychiatrem a na odborném pracovišti. Takto nízkou hmotnost již běžně provází ztráta menstruace, což poukazuje na počínající závažné zdravotní potíže.

  

Mentální bulimie rovněž patří do rukou psychologa, zvlášť pokud se zvracení objevuje víckrát do měsíce. Zdravotní následky nebývají život ohrožující. Postižené osoby jsou zapojeny do běžných životních aktivit. Mnohdy ale stráví veškerý svůj volný čas a utratí značnou část finančních prostředků za jídlo, prostředky na hubnutí či cvičební přístroje. Léčba tedy směřuje k odpoutání se od činností souvisejících s jídlem a hubnutím.  

 

Více informací, včetně kontaktů na lékaře zabývající se touto problematikou,  najdete na www.anabell.cz.

           


Setkáváte se ve své praxi s poruchami příjmu potravy?

ano, neustále (Počet hlasů: 19)
(40.43 %)

ano, poměrně často (Počet hlasů: 9)
(19.15 %)

ano, občas (Počet hlasů: 9)
(19.15 %)

ano, zřídka (Počet hlasů: 4)
(8.51 %)

ne (Počet hlasů: 4)
(8.51 %)

nevím (Počet hlasů: 2)
(4.26 %)Celkem hlasovalo: 47
| 17. 08. 2008 |
 
  Přípravky na hubnutí
Krasa.cz


Web by phpRS | Code: © Honza Strnad - iOcomp 2008 Design: © apoka 2008