Obsah / Vyhledavání / Menu / Home / Kontakt
Hledat:
NUTRITIP KLUB
  NUTRITIP KLUB
01.09.2009: VITAMÍNOVÝ TAHÁK ZDARMA!

Staňte se členy NUTRITIP KLUBU a získejte zdarma:

VITAMINOVÝ TAHÁK

RECEPTY

UDĚLEJTE SI TEST!

  E-kalkulačka

Spočítejte si svůj denní energetický příjem!

 ZAPNOUT E-KALKULAČKU

  Reklama
Počitadlo BMI
Spočítejte si Body Mass Index:

Výška: cm
Hmotnost: kg
  E-shop ŠTÍHLÁ LINIE

Osvědčené přípravky a pomůcky na hubnutí!

E-SHOP ŠTÍHLÁ LINIE

Zácpa - velké tabu v hubnutí

                   V článcích o hubnutí se neustále zdůrazňuje řada postupů  kroků, jejichž zanedbání může činit hubnutí neúspěšné: pitný režim, energetická bilance, pravidelná strava atd. Existují ale i další neméně zásadní faktory, které se zmiňují pouze okrajově, a tím je například i problém zácpy. Přitom zácpa bývá jedním z častých důvodů nezdařených pokusů o zhubnutí. To, zda se vás odborník na výživu zeptá v rámci anamnézy mimo jiné i na vyprazdňování, hodně vypovídá o jeho odbornosti.     Jak vzniká zácpa

Zácpou trpí 30% dospělé populace a až 80% hubnoucích a to běžně i několik let. Proč zácpa vykazuje tak častý výskyt? Mnoho lidí ani neví, že zácpou trpí. Neuvědomují si, že stolice by měla přicházet několikrát týdně a především v dostatečném objemu. I ti, které zácpa obtěžuje, často nenachází odpovídající pomoc. Lékárny nabízejí řadu preparátů na úpravu stolice, tyto preparáty ale často neřeší základní příčinu vzniku zácpy, i když aktuálně podporují vyprázdnění střev. Zácpa má totiž velice často charakter psychosomatického onemocnění, je spojena s nepravidelným životním rytmem či poukazuje na vznik závažnější choroby.

 

    Příčiny vzniku zácpy

Stresové období

Nedostatek času na vyprázdnění, např. z důvodu ranního shonu

Změna životního stylu

Nevhodná strava

Nedostatečný pitný režim

Málo pohybu

Zácpa na podkladě onemocnění střev či dalších orgánů

 

Jak zácpa ovlivňuje hubnutí
            Stolicí vylučujeme z organismu zbytky potravy, které jsme „nestihli“ strávit nebo jsou pro nás nestravitelné. Dostatečně častá a objemná stolice většinou obsahuje i složky potravy, které mohly být stráveny a v těle využity. Při plynulém průchodu tráveniny střevem ale organismus všechny živiny nevstřebá, potažmo je nepřeměňuje na tukové zásoby.

Zatímco organismus trpící zácpou si ponechává tráveninu příliš dlouho ve střevě a má tedy dostatek času vstřebat všechny živiny. Trávenina, která se příliš dlouho zdržuje v trávicím traktu, navíc neúměrně zatěžuje imunitní systém, který se soustředí kolem střeva.

Na druhé straně průjem způsobuje nadměrnou ztrátu živin (především minerálních látek a vitamínů) a vody, a proto může být i životu nebezpečný.    

 
           Jak na zácpu           

    Vláknina

Začněte od nejjednodušších opatření. Nejčastějším přípravkem, který se používá při odstraňování zácpy, jsou nejrůznější druhy vlákniny . Dnes jsou na trhu i vlákniny např. Benefibra, jejichž užívání je velice příjemné. Nevytváří při smíchání s vodou typický rosol jako obyčejnější výrobky a mohou ji tedy užívat i ti, kterým tato typická vlastnost vlákniny při konzumaci vadí.


 

Prozdravi.cz

 

 

Vláknina napomáhá k rychlejšímu postupu tráveniny ve střevě a mechanicky očišťuje střevo. Navíc na sebe váže ve střevě tuky, což je velice důležité i pro redukční dietu. Pro správnou funkci střeva lze rovněž doporučit pravidelné užívání probiotik, které naše střevo obsadí kooperujícími bakteriemi. Ty pak vytlačují bakterie, které přispívají k nevhodnému rozkládání potravy ve střevě. Nevhodný rozklad se projevuje nejen zácpou, ale i nadýmáním a plynatostí. 

 

 

 

Prozdravi.cz

 

    Pohyb    

    Pravidelný pohyb velmi pomáhá při zácpě, neboť napomáhá pohybu střev. Součástí střev je i svalovina, která zajišťuje, že se trávenina neustále posunuje. Pohyb celého organismu způsobí, že i tato svalovina se začne více hýbat a nestrávené zbytky pravidelně odcházejí z organismu. 

 

    Dostatek času na vyprázdnění

Bohužel spousta lidí přišla o pravidelný návyk vyprazdňování v důsledku nedostatku času. Stává se to hlavně ženám, které tuto potřebu odsouvají např. kvůli malému dítěti, které nechtějí nechat samotné, či proto, že odmítají jít na stolici například v zaměstnání, kde nejsou toalety na dostatečné hygienické úrovni. Pravidelné vědomé potlačování nutkání na stolici pak bohužel vyvrcholí jako zácpa.

 

      Nevhodná strava a nedostatečný pitný režim

      Stolice by neměla být příliš tuhá, a proto je nezbytný pitný režim. Především si dejte pozor na to, co pijete. Nejlepší je čistá voda či čaj alespoň 1,5l denně. K pravidelné stolici lidem pomáhá i teplá káva či teplý čaj, hlavně po ránu.  Věnujte se i výběru potravin, které obsahují dostatek vlákniny, dopřávejte si tedy hlavně ovoce a zeleninu.   

Pozor! Buďte připraveni na to, že léčba zácpy trvá minimálně 1 měsíc, během kterých se postupně odstraňují všechny faktory působící na vznik zácpy. Jestliže zácpou trpíte 10 let, určitě s ní budete nějakou dobu bojovat.

 

        Psychoterapie

        Někdy se stane, že je zácpa čistě odrazem naší psychiky a běžné rady tedy nepomáhají. Pak je třeba její odstranění spojit s vyřešením problémů, které ji způsobily. Často jde o problémy např. v partnerství, v rodičovství či v postoji k sobě samému. V těchto případech lze vřele doporučit psychoterapii či jiné duchovní terapie. Společně se zácpou tak vyřešíme daleko větší životní problémy, na které naše tělo prostřednictvím zácpy poukazuje.

 

       Při přetrvávajících potížích

   Svěřte se lékaři či nutričnímu specialistovi, který s vámi váš problém dostatečně prodiskutuje. Zácpa může být předzvěstí závažného onemocnění, případně může mít vliv na jeho vznik (např. rakovinu tlustého střeva), proto není radno ji podceňovat. Jestliže odborný lékař z vyšetření zjistí, že je zácpa pouze návyková či je spojena s nevhodným stravováním a nedostatkem pohybu, lze ji řešit pouze s nutričním terapeutem či s praktickým lékařem. Při jiných příčinách zácpy se řiďte radami lékaře.

 

Vláknina - více informací

 

 


| 17. 08. 2008 |
 
  Přípravky na hubnutí
Krasa.cz


Web by phpRS | Code: © Honza Strnad - iOcomp 2008 Design: © apoka 2008