Obsah / Vyhledavání / Menu / Home / Kontakt
Hledat:
NUTRITIP KLUB
  NUTRITIP KLUB
01.09.2009: VITAMÍNOVÝ TAHÁK ZDARMA!

Staňte se členy NUTRITIP KLUBU a získejte zdarma:

VITAMINOVÝ TAHÁK

RECEPTY

UDĚLEJTE SI TEST!

  E-kalkulačka

Spočítejte si svůj denní energetický příjem!

 ZAPNOUT E-KALKULAČKU

  Reklama
Počitadlo BMI
Spočítejte si Body Mass Index:

Výška: cm
Hmotnost: kg
  E-shop ŠTÍHLÁ LINIE

Osvědčené přípravky a pomůcky na hubnutí!

E-SHOP ŠTÍHLÁ LINIE

Zajímavosti a informace o ekofarmách

     Nejlepší možností, jak se seznámit s produkcí biopotravin, je navštívit přímo jednu nebo více ekofarem, strávit na ní krásné odpoledne a odvézt si jejich produkty domů na ochutnání. Nejvíce ekofarem najdeme v Jihočeském kraji a na Vysočině. Dominantní postavení v počtu ekofarem s chovem zvířat mají také kraje Zlínský, Karlovarský a Plzeňský. Nejčastěji se na ekologických farmách chová skot (65,4%), následně ovce (27,1%), drůbež (2,9%), kozy (2,3%), koně (1,5%) a nakonec prasata (0,9%).Jihočeský kraj

Ekologická farma Farim chová na Šumavě (na jižním svahu kopce Javorník) extensivní plemeno masného skotu Highland (Skotský náhorní skot) a to v drsných horských podmínkách v nadmořské výšce kolem 900 m. n. m. Toto masné plemeno skotu pochází ze severozápadní Vysočiny Skotska a na farmě se chová od roku 1997. Chová se přibližně od 18. století a jednou ze zajímavostí je i to, že nebylo ovlivněné typickými moderními postupy, jako jsou šlechtění a křížení. Díky tomu si toto plemeno zachovalo své přirozené vlastnosti a instinkty a pro chov na ekofarmách je velmi vhodné. Více informací se dozvíte na http://www.highland-cattle.eu/, případně na telefonním čísle 606708625 (kontaktní osoba paní Ivana Míchalová).

Soukromá farma Ing. Vladimír Krtouše je také zaměřená na chov masného skotu plemene Highland, navíc nabízí i prodej chovných jalovic a býků. Farma disponuje vlastním porážkovým místem, což umožňuje prodej čerstvého masa přímo na ekofarmě. Pan Ing. Krtouš je zároveň i správcem a poradcem regionálního centra PRO-BIO Šumava. Můžete navštívit webové stránky www.highland.cz  či kontaktovat pana ing. Krtouše na čísle 602 830 998.

 

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji nalezneme například ekofarmy Usedlost Medník pana Václava Bednáře v Netvořicích, farmu Bovine v Heřmanovicích nebo Ekofarmu ABATIS, a.s., která se nachází v obci Zvole u Prahy.

Ekologickou Usedlost Medník najdete 30 km jižně od Prahy na území sevřeném řekou Vltavou a Sázavou, v členité krajině Středočeské pahorkatiny na okraji obce Netvořice. Usedlost charakterizuje svou činnost jako „zemědělsko-řemeslné hospodářství malorolníka“ o rozloze 5ha, které funguje od roku 1999. Chovají se zde krávy, kozy, ovce i koně. Více informací na www.usedlost.cz nebo na telefonu 608 978 780 (pan V. Bednář).

 

Biofarma Bovine chová pouze masné plemeno skotu, zejména plemena Masný Simentál a Limousine a Aberdeen Angus. Z části se zde chovají i kříženci plemen Salers, Charollais, Highland a další. Na farmě mají též koně, především pro turistické vyjížďky a jako atrakci pro děti. Na farmě se dále nacházejí kozy a potkat zde můžete i exotická zvířata jako jsou jaci tibetští. Kromě těchto zvířat má farma také stádečko ovcí, většina je plemene texel. Více informací na  www.farmabovine.com nebo volejte na 605 248 358 / 605 248 359 (Iveta a Tomáš Svobodovi).

 

Farma ABATIS je specializuje převážně na rostlinnou výrobu, produkce BIO vajec a chov drůbeže. Na farmě je i drobnochov skotu, plemena české červinky. Po předchozí dohodě lze zeleninu a vejce nakoupit i ze dvora. Farma Abatis částečně zásobuje bioprodukty vlastní restauraci Osteria. Více informací na www.eko-farma.cz nebo na čísle 775 222 602 (Jiří Kotal).

 

Olomoucký kraj

V Agrochovu Jezernice a.s. se chová převážně skot (český strakatý skot) a prasata. Více na www.agrochovjezernice.cz nebo na 777 785 904 (Ing. Otakar Pohl)

Naproti tomu se farma pana Kýra zabývá chovem slepic a krav bez tržní produkce mléka. Na farmě tak existuje možnost zakoupit slepičí vejce v biokvalitě, která se také dodávají do řady obchodů s biopotravinami (Albio, Countrylife, Lumo Natur) a dalších zařízení (např. biopekárna Zemanka, Bio-Cafés). Vejce pana Kýra získala v roce 2006 čestné uznání poroty v soutěži Biopotravina roku.  Více na telefonním čísle 777 046 165 (p. Kýr) nebo na webových stránkách http://www.biospotrebitel.cz/page.php?&selected=1241&a_charakteristika=farma&detail=415&region=8

 

Zlínský kraj

Zlínský kraj zaujal druhou příčku v počtu ekofarem s chovem zvířat v rámci jednotlivých krajů ČR za rok 2007, a to s celkovým počtem 121 ekofarem.

Jednou z nejznámějších biofarem je farma Vránovi (biofarma Juré) nacházející se nedaleko Zlína, na samotě při lese na kopci Juré. Tato soukromá rodinná farma se především zabývá chovem skotu plemene Limousin a chovem ovcí. Rodina Vránová se věnuje také produkci ovoce, jeho sušením a zavařováním. Pěstují oves, pšenici, hrách a pohanku.  Na základě telefonické dohody je možný prodej sušeného ovoce, kompotů, koření, obilovin a telecího a jehněčího masa přímo ze dvora. Od roku 2005 obohatila ekofarma své spektrum biočinností i o agroturistiku. Více na http://www.biofarmajure.ic.cz/ nebo na čísle 603 521 738 (Vránovi).

 

Vysočina

Agroekofarma Kadeřávek se nachází na Českomoravské vrchovině v CHKO Žďárské vrchy. Zaměřuje se především na šlechtitelský chov ovcí plemene Suffolk a Merinolandschaf.  Farma ekologicky obhospodařuje 95 ha luk a pastvin a je zde možnost zakoupit jehněčí a skopové maso s certifikací bio přímo ze dvora.  Farma nabízí možnost ubytování a konají se zde nejrůznější akce a kurzy (např. kurzy spřádání ovčí vlny, kurzy stříhání ovcí apod.).

 

Na Vysočině najdete také biofarmu zvanou Chamidův Mlýn, která se nachází na hranicích Čech a Moravy, asi 15 km severně od Telče, v obci Horní Dubenky. V blízkosti mlýnu se rozprostírá les, louky a pastviny. Na pastvinách se celoročně pase a volně pohybuje hovězí dobytek plemene Aberdeen-Angus. Celou dobu mají k dispozici vodu, minerální přísady a sůl, nepřikrmují se jadrnými krmivy. Na konci pastevního období se telata dosahující hmotnosti 250 – 300 kg (stáří 7 – 8 měsíců) prodávají. Jiná zvířata na farmě nejsou. Okolí farmy je upraveno jako minikemp. Více na http://www.chadimmlyn.cz/ nebo na čísle 724 374 167 (Martin Chadim).

 

V Jihlavě se nachází biofarma Sasov, která se zaměřuje na chov masného skotu (Charolais) a chov prasat (rodinný chov, zapouštění kojících prasnic), dále chov ovcí, koz, koní a drůbeže. Přímo na farmě mohou zájemci nakoupit vepřové maso, uherák a v sezóně zeleninu. Uherák a zeleninu si lze zakoupit také prostřednictvím e-shopu na www.biofarma.cz. Na farmě se dále pěstují obiloviny, sója, brambory a již zmíněná zelenina a ovoce. Farma nabízí také agroturistiku, jako výuku jízdy na koni a podobně.

 

Plzeňský kraj

Také Plzeňský kraj patří k oblastem, kde počet farem s chovem zvířat přesahuje magickou stovku. V roce 2007 tu bylo zaznamenáno přesně 106 ekofarem s chovem zvířat.

Jednou z nich je Ekofarma Bratří Lehockých se sídlem v obci Bystřice nad Úhlavou. Soukromá farma s celkovou výměrou 110 ha se soustředí především na chov Šumavských ovcí s následnou možností přímého prodeje jehněčího masa. Dále se specializuje na faremní chov drůbeže (kachny, slepice - nosnice) a králíků bez certifikace a na pěstování ovoce (třešně, ořechy). I tato biofarma se přizpůsobila novodobému trendu a v rámci svých služeb nabízí i možnost agroturistiky. Více na http://picasaweb.google.com/ekofarmasumava nebo na čísle 602 267 983.

 

Druhou farmou, která patří do Plzeňského kraje, je rodinná farma Galloway manželů Vacíkových. Jejich základní filozofií je „zemědělská činnost zaměřená na chov skotu na přírodním a přirozeném základě“. Díky ní se na farmě produkuje certifikované hovězí maso, nesoucí právem značku „Česká kvalita“. Hovězí maso je možné zakoupit i přímo na farmě ve výborné kvalitě. Dále se manželé zabývají i produkcí plemenných býčků a jaloviček. A proč se na farmě chová právě plemeno Galloway? Manželé Vacíkovi to vysvětlují po svém: „Když pivo tak české, když uherák tak maďarský, když skot tak ze Skotska.“ Plemeno Galloway je charakteristické svou odolností vůči tvrdým povětrnostním podmínkám a dobře snáší celoroční pobyt na pastvinách. Podívejte se na http://www.galloway-farma.cz/ nebo zavolejte na 602 777 458 / 602 406 367

 

Liberecký kraj

Ekofarma se sídlem v kraji Libereckém je ekofarma u Kotyků, na úpatí Krkonoš, v těsné blízkosti města Jilemnice. Ekofarma u Kotyků nese nádech rodinné atmosféry. Vznikla v roce 1992, přičemž ekologicky začala hospodařit o pět let později. Tato farma se zabývá chovem masného skotu a ovcí. Více informací na http://www.ekofarmaukotyku.cz/about.htm nebo na čísle 608 233 275 / 721 096 135 (Kotykovi).

 

Ústecký kraj

Zámecké sady Chrámce je ekofarma s největší plochou ucelených sadů v České republice a dokonce i v EU. Zámecké sady Chrámce nabízí různé druhy ovoce (jablka, hrušky, třešně, višně, meruňky), džemy, ovocná pyré, sušené ovoce, mošty, ovocné pálenky. Biofarma nabízí i možnost exkurzí a ochutnávek. Kromě pěstování ovoce se tady chovají i ovce, kozy a drůbež (husy, kachny, perličky, indické běžce). Více na www.zameckesadychramce.com nebo na čísle 476 110 041.

 

 


| 16. 05. 2009 | Zdroj: Ondřej Michalík |
 
  Přípravky na hubnutí
Krasa.cz


Web by phpRS | Code: © Honza Strnad - iOcomp 2008 Design: © apoka 2008