Obsah / Vyhledavání / Menu / Home / Kontakt
Hledat:
NUTRITIP KLUB
  NUTRITIP KLUB
01.09.2009: VITAMÍNOVÝ TAHÁK ZDARMA!

Staňte se členy NUTRITIP KLUBU a získejte zdarma:

VITAMINOVÝ TAHÁK

RECEPTY

UDĚLEJTE SI TEST!

  E-kalkulačka

Spočítejte si svůj denní energetický příjem!

 ZAPNOUT E-KALKULAČKU

  Reklama
Počitadlo BMI
Spočítejte si Body Mass Index:

Výška: cm
Hmotnost: kg
  E-shop ŠTÍHLÁ LINIE

Osvědčené přípravky a pomůcky na hubnutí!

E-SHOP ŠTÍHLÁ LINIE

Může stres způsobovat obezitu?

         Řada pacientů přichází k lékařům s dotazem, zda jejich prožívaný stres v zaměstnání či v rodině může mít vliv i na jejich nadváhu. Jelikož se v poslední době výrazně rozvíjí tzv. psychosomatická medicína, která se zabývá vztahem mezi duševní nerovnováhou a fyzickými nemocemi, nikdo již nepochybuje o vlivu stresu na zdravotní stav.

 Vztah mezi naší psychikou a nemocemi existuje dokonce i tam, kde bychom jej ani neočekávali. Stres nejenže podporuje vznik cévních chorob či rakoviny, ale přispívá i k obezitě, diabetu nebo k artritidě.     

 

Jaký je mechanismus působení stresu na obezitu

Stres v každém případě podněcuje predisponovaného člověka k tomu, aby přijímal více stravy. Stresový podnět totiž působí na vyplavení hormonu kortizolu. Kortizol zvyšuje celkovou pohotovost organismu a vyvolává potřebu zvýšené glykémie (cukru v krvi). Tělo zkrátka vyžaduje ve stresu hodně cukru v krvi, aby mohlo vydávat dostatek energie.

 

Stresová reakce

Tuto stresovou reakci jsme zdědili po předcích a je vlastní všem živočichům. Jakmile ale tělo dostane požadavek na zvýšení cukru v krvi, reaguje na něj zvýšenou chutí a hladem. Nejjednodušším způsobem jak zvýšit množství cukru v krvi je totiž najíst se. Tělo se tuto pohotovostní energii snaží získat, neboť je přesvědčeno, že na každý stres musí zareagovat fyzickou aktivitou. Vývojově zná totiž pouze dvě reakce na stresový podnět: útok nebo útěk.

 

Různé podoby stresu  

V dobách pravěku to byly opravdu výhodné strategie. Pračlověk zkrátka buď utíkal před zvířetem, nebo se ho snažil ulovit. Dnes nás ale nestresují divoká zvířata, proti kterým bychom fyzicky bojovali. Dnešní stres vypadá úplně jinak. Jde především o sociální stres, kdy jakákoliv fyzická agrese spíše zhorší naše pozice. Nahromaděnou energii po stresové reakci tedy není kde ventilovat. Nadbytek této energie se pak ukládá do našich tukových zásob. 

 

Chuť na sladké

Naše tělo bohužel nerozlišuje stres psychický od fyzického, vždy se připravuje na zvýšenou fyzickou zátěž. To v nás vyvolává hlad a chuť na vysoce energetická jídla, která se rychle tráví. Klasickým příkladem je sladké v podobě čokolády apod. Lidé, kteří žijí v neustálém napětí a stresu, tedy přijímají daleko více potravy, než by přijímali za normálních okolností. Problém se ještě prohlubuje, pokud nemáme rozloženou stravy po dobu celého dne. Stresované tělo celý den prahne po energii, a jakmile se dostane k jídlu, nic jej nezastaví.


Už se vám někdy podařilo zhubnout?

ano (Počet hlasů: 85)
(45.70 %)

ne (Počet hlasů: 38)
(20.43 %)

ano, ale méně než jsem si přál/a (Počet hlasů: 63)
(33.87 %)Celkem hlasovalo: 186
| 16. 05. 2009 |
 
  Přípravky na hubnutí
Krasa.cz


Web by phpRS | Code: © Honza Strnad - iOcomp 2008 Design: © apoka 2008