Obsah / Vyhledavání / Menu / Home / Kontakt
Hledat:
NUTRITIP KLUB
  NUTRITIP KLUB
01.09.2009: VITAMÍNOVÝ TAHÁK ZDARMA!

Staňte se členy NUTRITIP KLUBU a získejte zdarma:

VITAMINOVÝ TAHÁK

RECEPTY

UDĚLEJTE SI TEST!

  E-kalkulačka

Spočítejte si svůj denní energetický příjem!

 ZAPNOUT E-KALKULAČKU

  Reklama
Počitadlo BMI
Spočítejte si Body Mass Index:

Výška: cm
Hmotnost: kg
  E-shop ŠTÍHLÁ LINIE

Osvědčené přípravky a pomůcky na hubnutí!

E-SHOP ŠTÍHLÁ LINIE

Jaká je nejlepší dieta?

Ohledně diet panují nejrůznější názory. Řada odborníků například odsuzuje veškeré komerční diety typu Atkinsonova dieta, Dělená strava či Dieta dle krevních skupin s tvrzením, že tyto schémata nemají žádné vědecké opodstatnění. Naproti tomu vás budou hubnoucí zapřísahat, že jim některá z odsuzovaných diet zabrala. Funguje vůbec nějaká dieta, když kolem sebe vidíme tolik lidí s nadváhou?  Jelikož toto téma zaujalo i americké vědce, byl uskutečněn rozsáhlý výzkum v oblasti diet. Lékaři zkoumali váhový pokles u čtyř nejpopulárnějších diet v USA a výsledky je překvapily. Pokusné osoby totiž hubli se stejným úspěchem nezávisle na zvolené dietě. I diety, jež se nezakládaly na žádných vědeckých výzkumech, zafungovaly a kilogramy šly dolů.

 


Nejlepší dieta?

A jak vědci tyto výsledky interpretovali? Z rozsáhlých výzkumů nakonec vyplynulo, že lidé hubnou díky tomu, že dodržují přesný stravovací režim. Všechny diety totiž mají jedno společné - jasně určená jídelní schémata a doporučený seznam potravin. Jídelní schéma je sestaveno tak, že obsahuje určitou energetickou hodnotu, pravidelný příjem stravy a „zakázané“ potraviny. Jestliže tato doporučení následujete, hubnete.

 

 

Úskalí diet

Opět se potvrdila stará pravda, že není problém zhubnout, ale váhu si udržet. Většina pokusných osob totiž po ukončení výzkumu znovu přibrala. Nejméně ovšem nabírala skupina dodržující nízkotučnou variantu běžné stravy. Hubnoucí totiž nedokázali nadále dodržovat specifické dietní režimy různých komerčních diet, které se často hodně odlišují od běžné stravy. Je totiž opravdu jednodušší jíst vše a kdekoliv a pouze si vybírat nízkotučné varianty jídel, než v běžném životě dodržovat například Dělenou stravu.

 

      Jakou dietu tedy zvolit?

Počítejte s tím, že hubnutí má dvě fáze:

fáze - váhový úbytek

fáze - udržení váhového úbytku.

Většina lidí se až příliš soustředí na první fázi a jsou šťastní, že se jim podařilo zhubnout. V této euforii často zapomínají na zrádnost druhé fáze. Zatímco v první fázi hubnutí si můžete zvolit v podstatě jakoukoliv dietu, v druhé fázi již buďte opatrnější. Na druhou fázi vždy myslete a neodsouvejte přípravu dietního programu, popř. cvičebního programu, až na dobu, kdy se vám podaří zhubnout na vysněnou váhu. Je dobré být připraven a naučit se alespoň zásadní dovednosti, například nakupovat nízkotučné varianty potravin.

 

 

      Jakou dietu v druhé fázi?

Z výzkumů i ze zkušeností dietologů jednoznačně vyplývá, že pro druhou fázi je nejvhodnější stravovací režim, který kopíruje běžné zvyklosti v dané zemi i rodině. Z dlouhodobého hlediska se opravdu nevyhnete tomu, že půjdete občas do restaurace, na návštěvu, budete se stravovat v běžné jídelně či budete nakupovat potraviny, které jsou běžně k dostání. I v těchto podmínkách ale lze dodržovat celkem příjemný stravovací režim.

 

A co říkají ti, kteří si váhu udrželi?

„Upřímně řečeno nejsem nadšená z toho, že nemůžu jíst všechno, na co mám chuť. Nemiluji ani cvičení, ale začlenila jsem jej do svého života, a zvykla si. Nic jiného mi zatím nefungovalo. Díky tomu se vejdu do běžných velikostí oblečení a váhu, která mě neomezuje.“    

 

 

 

Diskutujte na téma: Jaká je nejlepší dieta?

 

 

Přečtěte si

Desatero nákupu potravin

Jak si vybrat v restauraci  

 

 


Jaká dieta se mi nejvíce osvědčila?

Počítání kilojoulů, snížení množství tuků (Počet hlasů: 127)
(11.96 %)

Atkinsonova dieta (Počet hlasů: 90)
(8.47 %)

Dělená strava či dieta Lenky Kořínkové (Počet hlasů: 116)
(10.92 %)

Stravování podle krevních skupin (Počet hlasů: 86)
(8.10 %)

Vegetariánství (Počet hlasů: 78)
(7.34 %)

Cambridgeská vysokoproteinová (Počet hlasů: 86)
(8.10 %)

Jiná (Počet hlasů: 479)
(45.10 %)Celkem hlasovalo: 1062
| 29. 05. 2009 | Zdroj: American Science |
 
  Přípravky na hubnutí
Krasa.cz


Web by phpRS | Code: © Honza Strnad - iOcomp 2008 Design: © apoka 2008