Obsah / Vyhledavání / Menu / Home / Kontakt
Hledat:
NUTRITIP KLUB
  NUTRITIP KLUB
01.09.2009: VITAMÍNOVÝ TAHÁK ZDARMA!

Staňte se členy NUTRITIP KLUBU a získejte zdarma:

VITAMINOVÝ TAHÁK

RECEPTY

UDĚLEJTE SI TEST!

  E-kalkulačka

Spočítejte si svůj denní energetický příjem!

 ZAPNOUT E-KALKULAČKU

  Reklama
Počitadlo BMI
Spočítejte si Body Mass Index:

Výška: cm
Hmotnost: kg
  E-shop ŠTÍHLÁ LINIE

Osvědčené přípravky a pomůcky na hubnutí!

E-SHOP ŠTÍHLÁ LINIE

Jak zhubnout a stravovat se po porodu

   Po porodu často chybí čas a myšlenky na nějaké hlídání váhy či vaření zdravých jídel. Naprosto přirozeně zaměstnává jejich mysl především miminko, které jim navíc nevytváří zrovna vhodný režim pro držení váhy. Nevyspalost, únava a neustálé plnění potřeb miminka odklání matku od dodržování jakéhokoliv pravidelného jídelního režimu. Maminky již zkrátka nemají sílu, ani motivaci myslet samy na sebe či se v klidu najíst. Nevhodné stravování v období po porodu

Maminky se pak často dostávají do jednoho ze dvou extrémů. Buď si na jídlo ani nevzpomenou a velice rychle hubnou. Tím ovšem zvlášť kojící maminky zatěžují svůj organismus a ztrácejí důležité nutriční látky. Například mizí vápník z kostí či chybí dostatek bílkovin na udržení svalové hmoty. Nakojit až litr mléka denně znamená rozloučit se zhruba 3500KJ energie, s velkým množstvím bílkovin, tuků a s velkým množstvím všech minerálních látek a vitaminů. Mateřské mléko totiž obsahuje kompletní sadu všech nutričních složek, které dítě potřebuje. Z maminky tedy odchází vše, co sama rovněž potřebuje.

 

Druhým extrémem jsou maminky, které mívají přirozeně větší hlad a chuť. Na jídlo si tedy vzpomenou, ale nemají čas si je připravit. Jí tedy to, co se nabízí, v okamžiku, kdy už mají velký hlad. Pak nejí zrovna zdravě a plnohodnotně. Za celý den sní spoustu maličkostí (nedojedenou kaši, oplatky, chlebíček či buchtu), které bohužel v konečném důsledku mají větší energetickou hodnotu než běžné jídlo. V tomto okamžiku také u žen vzniká nejčastěji nadváha. Odcházejí sice kila získaná těhotenstvím (zmenšuje se děloha, méně se zadržuje voda, klesá objem krve, odbourává se přírůstek svalové hmoty), ty jsou ale hbitě nahrazována kilogramy tuku z nevhodného jídla. Na první pohled to ale opravdu vypadá tak, že kila zůstala po těhotenství. Kupodivu pro oba stravovací extrémy platí stejná doporučení.

 

Rozhodnutí začít

Maminka se především jednoho dne musí rozhodnout, že od teď si začnu hmotnost a své stravování hlídat. I kdyby měla začít pouze tím, že si bude zapisovat, co sní. Rozhodnutí, že se opět začnu věnovat sama sobě, je velmi důležité. Pravý čas na toto rozhodnutí je ale velmi individuální. Souvisí s obtížností porodu, s následnými komplikace i s náročností péče o dítě. Než se vše zaběhne, může uplynout i půl roku. Spousta maminek má navíc sama sebe ve svém hodnotovém žebříčku velmi nízko. Před ní samou je samozřejmě miminko, ale často i druhé dítě, manžel, práce v domácnosti, péče o ostatní osoby. Pak si žena připadá jako velký sobec, když se začne i několikrát denně věnovat sama sobě. Obětování pro druhé ale často nikam nevede a to hlavně proto, že si ostatní veškeré vaší práce brzo přestanou vážit.

 

Vrátit se k pohybu

Pohyb má rovněž účinek na oba extrémy. Maminky, které se odbývají, mají najednou větší hlad a chuť na jídlo. Maminkám, kterým se hubnout nedaří, zase tvaruje postavu. V časopisech se často objevují návody na domácí cvičení. Zkušení trenéři ale varují: „Bohužel domácí cvičení málokdo zvládá s plným nasazením, především aerobní část. Jestliže má maminka možnost chodit na organizované cvičení (např. na spinning, zdravotní cvičení, aerobik) či do fitness centra lépe se jí udržuje dostatečné tempo cvičení. Jestliže maminka nesežene hlídání a může cvičit jen doma, pak je nejlepší zkombinovat protahovací a posilovací cvičení s pravidelným cvičením na stacionárním kole či orbitreku.“ Tyto přístroje nutí dodržovat určité tempo a ukazují množství spálených kilojoulů, což je velmi motivující.

 

Jídelníček v poporodním období

Po porodu nemusíte dodržovat žádnou speciální dietu. Váš jídelníček by se měl řídit pravidly zdravé výživy. Především je třeba myslet na dostatečný příjem ovoce, zeleniny, mléčných výrobků a kvalitního masa. Maminky po porodu, a to i ty, které se snaží zhubnout, by měly mít alespoň jedno teplé jídlo denně. Dnes i v odlehlejších částech republiky existují agentury, které vám navařené jídlo dovezou, popř. se dá domluvit s místní školou na odběr jídla. 

 

Kolik KJ by novopečená maminka měla za den zkonzumovat? Toto doporučení se výrazně liší dle toho, zda maminka kojí či ne.

 

Kojící žena:                10 000 - 12 000 KJ/denně

Nekojící žena:            8 500 KJ/ denně

Hubnoucí žena:          6 500 KJ/denně

 

Zkonzumované množství KJ si můžete každý den jednoduše spočítat pomocí e-kalkulačky.

 

 

Jídelníček dle zdravé výživy

Snídaně: mléčný výrobek + pečivo (popř. ovesné vločky, lupínky, kaše Emco)

Přesnídávka: ovoce

Oběd: pečené maso či masová směs + příloha + obloha, pravidelně zařazujte

ryby

Svačina: mléčný výrobek, suché sušenky

Večeře: zapečené brambory, luštěniny, šunkači sýr s pečivem

 


| 14. 06. 2009 |
 
  Přípravky na hubnutí
Krasa.cz


Web by phpRS | Code: © Honza Strnad - iOcomp 2008 Design: © apoka 2008