Obsah / Vyhledavání / Menu / Home / Kontakt
Hledat:
NUTRITIP KLUB
  NUTRITIP KLUB
01.09.2009: VITAMÍNOVÝ TAHÁK ZDARMA!

Staňte se členy NUTRITIP KLUBU a získejte zdarma:

VITAMINOVÝ TAHÁK

RECEPTY

UDĚLEJTE SI TEST!

  E-kalkulačka

Spočítejte si svůj denní energetický příjem!

 ZAPNOUT E-KALKULAČKU

  Reklama
Počitadlo BMI
Spočítejte si Body Mass Index:

Výška: cm
Hmotnost: kg
  E-shop ŠTÍHLÁ LINIE

Osvědčené přípravky a pomůcky na hubnutí!

E-SHOP ŠTÍHLÁ LINIE

Nízkoenergetické diety. Co je na nich špatně?

Nízkoenergetické diety byly kdysi velmi populární. V osmdesátých letech byli odborníci na výživu přesvědčeni, že díky nízkoenergetické dietě zhubnou i ti největší tlouštíci. Populární se staly různé odtučňovací tábory, kde se účastníci doslova drželi o hladu. Diety byly založeny především na konzumaci zeleniny a čistých bílkovin. Výsledky těchto odtučňovacích kúr ale byly sporné.„Dodnes si pamatuji, jak jsme se spolubydlící na vycházce na odtučňovacím táboře našly na zemi odhozený rohlík. Ani na vteřinku jsme nezaváhaly a rohlík jsme snědly,“ směje se bývalá účastnice odtučňovacího tábora. „Drželi nás hlady, zhubli jsme, ale kila byla za pár měsíců zpátky. O mnoho let později jsem zhubla v kurzu snižování nadváhy. Pomalu, ale jistě.“

 

Nízkoenergetické diety jsou efektivní, ale pouze krátkodobě. Ty nejpřísnější se pohybují okolo 1 500 KJ/denně. Dnes se tak nízký energetický příjem již nedoporučuje. Právě z nízkoenergetických diet vznikají jo-jo efekty a snižuje se bazální energetická potřeba. „Pak se těžko hubne, neboť člověk přibírá i při malém příjmu potravy,“ potvrzují nutriční specialisté. Problém je v tom, že člověk hubne rychle a pár dní díky vysoké motivaci vydrží na přísné dietě. „Nakonec každého přemůže hlad, v dietě ustane a kila nabere zpátky. Tyto pokusy s vlastním tělem se ale projeví na zhoršené funkci metabolismu,“ potvrzují lékaři.

 

Během nízkoenergetické diety si organismus zvykne na velice nízký přísun energie, se kterým si vystačí i po ukončení diety. Jakmile tedy začnete jíst běžné dávky jídla, kila rychle naskočí zpět a ještě nějaké to kilo přibude navíc. Navíc mají nízkoenergetické diety a hladovky na svědomí odbourání svaloviny, což je v podstatě jediný spalovač energie v našem těle. Člověk s nízkým množstvím svaloviny spaluje i několikanásobně méně energie než člověk s dostatečným množstvím svaloviny. Takže je nesmysl se svaloviny zbavovat týdenní hladovkou, která nám stejně dlouhodobý výsledek nepřinese.  

 

„Nízkoenergetické diety jsou v dnešní době existence kvalitních léků již trochu zbytečné. Spousta lidí jim podlehne pouze proto, že je nadchne nějaká rychlá dieta v časopise. Také nemusejí diskutovat se svým lékařem na téma léky na hubnutí a dietní režim. Z těchto důvodů se lidé k této zastaralé metodě stále vracejí. Přitom kvalitní dietoterapie s podporou vhodného léku je dnes považována za nejúčinnější metodu hubnutí,“ uzavírá obezitolog.     


Jaká témata bych uvítal/a na NutriTipu?

Různé redukční diety (Počet hlasů: 141)
(25.54 %)

Stravování v těhotenství a po porodu (Počet hlasů: 64)
(11.59 %)

Stravování dětí (Počet hlasů: 64)
(11.59 %)

Vše o zdravé výživě (Počet hlasů: 78)
(14.13 %)

Výživové doplňky a sportovní výživa (Počet hlasů: 58)
(10.51 %)

Cokoliv o hubnutí (Počet hlasů: 101)
(18.30 %)

Jiné (Počet hlasů: 46)
(8.33 %)Celkem hlasovalo: 552
| 30. 07. 2009 |
 
  Přípravky na hubnutí
Krasa.cz


Web by phpRS | Code: © Honza Strnad - iOcomp 2008 Design: © apoka 2008